Thomas Edward Lawrence

Sosyalizm

Astronot

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Astronot

Ansiklopedi 25 Mayıs, 11:31'de eklendi

Astronot, kozmonot ya da uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilen kişidir. İnsanlı uzay uçuşlarının seyrekliği nedeniyle eğitim gören uzay insanlarının bir kısmı yedek kadroda kalarak uzay görevi alamamıştır. Buna karşılık, uzay turistleri, gerekli eğitimi aldıkları için uzay insanı olarak adlandırılabilir.

Uzaya insan gönderen ülkelerin dillerinde

Uzay insanına İngilizce astronaut, Rusça kozmonot (космона́вт) denir. Bu iki kelime, Yunanca ástron (yıldız) ve kosmos (evren) kelimelerinin nautes (denizci) kelimesiyle birleşmesinden oluşur. Türkçede de Amerikalı ve Rus uzay insanları için yaygın olarak kullanılır.

Çince (pinyin) uzay insanına hángtiān yuán denir. Çince terimin taykonot olduğu yönünde Çin dışında yanlış bir kanı vardır. Taykonot terimi, Malezyalı etnik bir Çinli tarafından 1998’de ortaya atılmış ve batı medyasında hızla yayılmıştır. Çince tàikōng (uzay) teriminden türeyen bu kelime Çin’de kullanılmadı. Buna en yakın Çince terim, tàikōng rén, uzaya çıkmış kişi anlamında kullanılmaktadır. Türkçe uzay insanı teriminin karşılığı olarak uzun süre yǔháng yuán (evren gezgini) kullanıldı. Hángtiān yuán, Çin hükumetinin resmi yazışmalarda kullandığı terimdir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2023 yılında uzay ziyareti yapacak Türk Uzay Adamlarını yetiştirmek için eğitimlerine başlamış bulunmaktadır. Ve isim olarak Gökmen adı tartışılmaktadır.

Uzaya kendi imkânlarıyla insan gönderen ülkeler şu ana kadar ABD, Rusya (Sovyetler Birliği) ve Çin olmakla birlikte, diğer ülkelerin dillerinde de bu kavrama karşılık gelen kelimeler vardır. Örneğin, Fransızca spationaute (okunuşu: spasyonot) kelimesi Latince spatium kelimesinden türetilmiştir.

Layka, uzaya giden ilk canlı bir köpek olmuştur. Uzaya giden ilk insan ‘Yuri Gagarin’, uzaya giden ilk kadın ‘Valentina Tereşkova’ ve Ay’a ayak basan ilk insan ‘Neil Armstrong’ olmuştur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Thomas Edward Lawrence

Thomas Edward Lawrence

0
0
1 Ekim, 20:54
Sosyalizm

Sosyalizm

0
0
25 Mayıs, 11:51
Neil Armstrong

Neil Armstrong

0
0
24 Mayıs, 09:47
Hücre çekirdeği

Hücre çekirdeği

0
0
22 Mayıs, 07:11
YSK’yı kim kurdu?

YSK’yı kim kurdu?

0
0
16 Mayıs, 21:07
Pyotr İlyiç Çaykovski

Pyotr İlyiç Çaykovski

0
0
17 Nisan, 20:46
Kim Jong-un – Kimdir?

Kim Jong-un – Kimdir?

0
0
16 Nisan, 22:39
Diyabet – Nedir?

Diyabet – Nedir?

0
0
16 Nisan, 18:24